Blog / všechny články

Na závěr mého mandátu

2. 9. 2016 9 minut čtení

Jak už mnozí z vás ví, v červnu jsem dokončil studium na Právnické fakultě UP. Tím mi zaniknul mandát akademického senátora fakultního senátu. Nicméně jsem si podal přihlášku k doktorskému studiu. Dlouhou dobu jsem se rozhodoval, jak to se studiem udělat. Nakonec jsem se rozhodl ke studiu nenastoupit. V souvislosti s tím se nebude aplikovat procedura z volebního a jednacího řádu – tedy že v případě zapsání do dalšího stupně studia mandát univerzitního akademického senátora nezaniká. K dnešnímu dni tak již nejsem senátorem ani jednoho z akademických senátů a v následujících dnech doručím svoje rezignace na všechny univerzitní posty – člena komise pro informační technologie UP, ekonomické komise UP a člena kolegia děkanky Právnické fakulty.

Číst dál

Za co jsme ochotní vyměnit naše svobody?

14. 11. 2015 7 minut čtení

Sedím v Union League v Chicagu a postupně zdravím a seznamuji se s přicházejícími lidmi. Najednou mi začne vibrovat telefon v kapse. Chvíli jej ignoruji a pokračuji v konverzaci. Vibrace ale nepřestávají. Když mi někdo píše tolik zpráv najednou, navíc v noci, děje se něco zásadního. Při pohledu na displej vidím záplavu zpráv od 8 lidí. „Sleduješ zprávy? Teroristický útok v Paříži.“ Na internetu načítám zprávy.Několik hodin poté… Nemůžu spát. Místo toho se dívám na živé vysílání z Paříže a pročítám komentáře. Nakonec televizi vypínám a znovu si přehrávám, co jsem to vlastně viděl a co to znamená. Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy takhle cítil. Kladu si jednu palčivou otázku za druhou: Co se to vlastně dnes stalo? Proč? A pak otázka, jejíž odpovědi se bojím asi nejvíc – co se stane zítra?

Číst dál

The Brief History of Rise UP!

29. 10. 2015 6 minut čtení

„Nikdy jsem neslyšel, že by pro nás něco udělali. Beztak zase další uskupení, které se chce jenom svézt na vlně. Posbírat si politické hlasy, vyhrát volby a pak o něm už zase neuslyšíme. Tohle všechno už znám.“ Anebo ne? Co je to skutečně Rise UP? Kde se tady toto uskupení vzalo? Jaký je jeho cíl? A proč jde sakra do voleb?

Číst dál

Učí se právníci zákony nazpaměť?

11. 9. 2014 6 minut čtení

Tohle je úplný evergreen: „Já bych práv nezvládl! Učit se zákony nazpaměť?!“. Tolikrát, co jsem tohle zaslechl z úst někoho do studia na právnické fakultě nezasvěceného! Marné pak vysvětlovat, že cílem není znát znění zákona nazpaměť. Alespoň by nemělo být. Že kde to jde, tam se snaží nás zkoušet prostřednictvím klauzur, u kterých máme právní předpisy k dispozici – a je to o porozumění a o jejich aplikaci. Na druhou stranu – je to tak ale všude?

Číst dál

Tak nám to začíná…

6. 9. 2014 5 minut čtení

Začíná nám nový akademický rok, což pro většinu z nás znamená návrat ke studiu. Začíná nám dlouhá jízda na kolotoči studijních povinností. Někteří si ji letos vyzkouší poprvé, někteří už mají několikaletou praxi. Co ale začíná pro mě – a jak možná pochopíte po přečtení tohoto článku, tak i pro vás – je výkon mandátu akademického senátora. No – on už oficiálně začal před prázdninami na první schůzi, načež celé prázdniny následovaly přípravy. Ale teprve až nyní mohu představit svůj sen.

Číst dál

Kontaktujte mě

Rád odpovím na jakékoliv otázky a jsem nakloněný jakýmkoliv zajímavým nápadům.