About

Lawyer, web consultant, student, teacher, enthusiastic kung-fu disciple and passionate tea drinker. These are just some of the words that capture what I do. What interests me? What drives me?

I try to combine my personal interests in a couple of unusual areas, for example law and information technology. I am fully engaged in studying Law at the Law School of Palacký University. I specialize in the law of information technology such as intellectual property, database protection and protection of domain names, and so forth.

I have any interests in addition to my academic work. I co-founded the social site for law students called Entoo in 2012. Since 2014 I have been a member of University`s Academic Senate. I am a co-founder and current president of an association, Nugis Finem, the goal of which is to promote legal education in society. In 2015 Nugis Finem launched the first Czech MOOC (massive open online course). We, in Nugis Finem, struggle for better legal awareness in society. That is also a reason that I am involved in the Center for Clinical Legal Education of Palacký University’s Law Faculty. My emphasis at the Center is on Moot Courts and the education of socially disadvantaged groups.

I am also deeply interested in personal development and the psychology of personal development, in particular with happiness, critical thinking, and personal effectiveness. Since 2014 I have been studying Philosophy on the Faculty of Arts of Palacký University, which will be my second university degree. Personal development and its psychology are the principal areas of my academic studies.

Education is my life. By using my knowledge of marketing, gamification (application of game elements in real life conditions) and practical educational methods. Through online courses and individual consultations, I try to educate others in the areas of my skills and values.

Nugis Finem Nugis Finem

Nugis Finem is an association devoted to promoting legal education. Nugis Finem has its roots in 2012 when my colleague, student of University of Technology, and I founded an education social site for law students called Entoo. The goal of Entoo was to improve communication and sharing of educational materials among students. Entoo continues to develop since then and is becoming a complex communicational and educational platform.

In 2015 Nugis Finem launched the first massive open online course (MOOC) in the Czech Republic. This course was in family law, and it reached over 2000 people.

Univerzita Palackého v Olomouci Academic Senate

I represent law students in the Academic Senate of Palacký University; my term is 2014-2017. I focus on the university’s information system and upholding the statutory rights of students. I am also a member of University’s Commission of Information Technology.

My main goal in a uUniversity’s student government is to inform and engage academia, including its student part. That is the reason that I created both - my blog and my website as a senator.

Blog

Tak se mi ten semestr v USA chýlí ke konci. Za necelé dva týdny se už balím a letím zpět do České republiky. Ještě předtím ale s Vietem přinášíme naše poslední společné video. Pan profesor Michael Seng nás totiž vzal na víkend do Washingtonu. Ne toho státu, ale hlavního města USA. A i když pana profesora nikde na videu neuslyšíte, dělal nám výborného průvodce a díky němu jsme také stihli navštívit tolik památek.

žádný komentář Číst dál...

Měli jsme s Vietem volný víkend - a tak jsme se rozhodli vyrazit do New Yorku. Vybaveni nejlevnějšími letenkami od společnosti Spirit (obdoba lowcostového Ryanairu) jsme vstali ve 3 hodiny ráno a odjeli na letiště. Já navíc ještě ochořen rýmičkou. I přes hodně chladné počasí a můj zdravotní stav to byl skvělý výlet. Na procházku v Central Parku se udělalo vážně krásně. A já jsem děsil lidi v China Townu svým Batmanským chraplavým hlasem.

žádný komentář Číst dál...
Za co jsme ochotní vyměnit naše svobody?

Sedím v Union League v Chicagu a postupně zdravím a seznamuji se s přicházejícími lidmi. Najednou mi začne vibrovat telefon v kapse. Chvíli jej ignoruji a pokračuji v konverzaci. Vibrace ale nepřestávají. Když mi někdo píše tolik zpráv najednou, navíc v noci, děje se něco zásadního. Při pohledu na displej vidím záplavu zpráv od 8 lidí. „Sleduješ zprávy? Teroristický útok v Paříži.“ Na internetu načítám zprávy.

Několik hodin poté… Nemůžu spát. Místo toho se dívám na živé vysílání z Paříže a pročítám komentáře. Nakonec televizi vypínám a znovu si přehrávám, co jsem to vlastně viděl a co to znamená. Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy takhle cítil. Kladu si jednu palčivou otázku za druhou: Co se to vlastně dnes stalo? Proč? A pak otázka, jejíž odpovědi se bojím asi nejvíc – co se stane zítra?

žádný komentář Číst dál...