BlogAk senát
Na závěr mého mandátu

Jak už mnozí z vás ví, v červnu jsem dokončil studium na Právnické fakultě UP. Tím mi zaniknul mandát akademického senátora fakultního senátu. Nicméně jsem si podal přihlášku k doktorskému studiu. Dlouhou dobu jsem se rozhodoval, jak to se studiem udělat. Nakonec jsem se rozhodl ke studiu nenastoupit. V souvislosti s tím se nebude aplikovat procedura z volebního a jednacího řádu – tedy že v případě zapsání do dalšího stupně studia mandát univerzitního akademického senátora nezaniká. K dnešnímu dni tak již nejsem senátorem ani jednoho z akademických senátů a v následujících dnech doručím svoje rezignace na všechny univerzitní posty – člena komise pro informační technologie UP, ekonomické komise UP a člena kolegia děkanky Právnické fakulty.

žádný komentář Číst dál...

Tak se mi ten semestr v USA chýlí ke konci. Za necelé dva týdny se už balím a letím zpět do České republiky. Ještě předtím ale s Vietem přinášíme naše poslední společné video. Pan profesor Michael Seng nás totiž vzal na víkend do Washingtonu. Ne toho státu, ale hlavního města USA. A i když pana profesora nikde na videu neuslyšíte, dělal nám výborného průvodce a díky němu jsme také stihli navštívit tolik památek.

žádný komentář Číst dál...

Měli jsme s Vietem volný víkend - a tak jsme se rozhodli vyrazit do New Yorku. Vybaveni nejlevnějšími letenkami od společnosti Spirit (obdoba lowcostového Ryanairu) jsme vstali ve 3 hodiny ráno a odjeli na letiště. Já navíc ještě ochořen rýmičkou. I přes hodně chladné počasí a můj zdravotní stav to byl skvělý výlet. Na procházku v Central Parku se udělalo vážně krásně. A já jsem děsil lidi v China Townu svým Batmanským chraplavým hlasem.

žádný komentář Číst dál...
Za co jsme ochotní vyměnit naše svobody?

Sedím v Union League v Chicagu a postupně zdravím a seznamuji se s přicházejícími lidmi. Najednou mi začne vibrovat telefon v kapse. Chvíli jej ignoruji a pokračuji v konverzaci. Vibrace ale nepřestávají. Když mi někdo píše tolik zpráv najednou, navíc v noci, děje se něco zásadního. Při pohledu na displej vidím záplavu zpráv od 8 lidí. „Sleduješ zprávy? Teroristický útok v Paříži.“ Na internetu načítám zprávy.

Několik hodin poté… Nemůžu spát. Místo toho se dívám na živé vysílání z Paříže a pročítám komentáře. Nakonec televizi vypínám a znovu si přehrávám, co jsem to vlastně viděl a co to znamená. Nepamatuji si, kdy jsem se naposledy takhle cítil. Kladu si jednu palčivou otázku za druhou: Co se to vlastně dnes stalo? Proč? A pak otázka, jejíž odpovědi se bojím asi nejvíc – co se stane zítra?

žádný komentář Číst dál...
The Brief History of Rise UP!

„Nikdy jsem neslyšel, že by pro nás něco udělali. Beztak zase další uskupení, které se chce jenom svézt na vlně. Posbírat si politické hlasy, vyhrát volby a pak o něm už zase neuslyšíme. Tohle všechno už znám.“ Anebo ne? Co je to skutečně Rise UP? Kde se tady toto uskupení vzalo? Jaký je jeho cíl? A proč jde sakra do voleb?

žádný komentář Číst dál...

Moje předchozí příspěvky byly o škole a o americkém vzdělávání. Teď trošku uvolněnější téma. Na víkend nás k sobě pozvali bratři John a Ray Smietankovi. Oba jsou právníci. Jak jejich příjmení napovídá, mají polské kořeny a k České republice mají oba vřelý vztah - John dokonce jezdí jednou ročně přednášet českým právníkům do Telče. 

žádný komentář Číst dál...

Slíbil jsem vám, že budu pravidelně psát. Zatím se mi to moc nedaří a k psaní blogů se moc nedostanu. Druhý student z České republiky, Viet, je na tom obdobně. Tak jsme se rozhodli dát síly dohromady a dělat společné videoblogy. Tady je první z nich.

žádný komentář Číst dál...
První školní den v Chicagu

Do Chicaga jsem přiletěl už před dvěma týdny. Nechal jsem si tak dost času na to, abych tu poznal okolí a zabydlel se. O tom ale až někdy příště. Největší dojem na mě totiž udělala škola! Na John Marshall Law School jsem se byl podívat už třikrát. Prošel jsem si jejich budovy a zařídil nutnou administrativu. V pondělí jsem ale šel na své první kurzy, takže jen krátké shrnutí myšlenek, které se mi teď honí hlavou a potřebuju je ze sebe dostat.

žádný komentář Číst dál...
Přezkum hodnocení zkoušky - noční můra studenta?

Mnoho z vás se účastnilo setkání studentské obce, které jsem společně s ostatními studentskými senátory Právnické fakulty UP uspořádal 16.02.2015. Jeden z probíraných bodů se týkal Pravidel pro přezkum studijního výsledku vydaných panem prof. Telcem jakožto vedoucím Katedry soukromého práva a civilního procesu. Nyní vám konečně mohu přinést výsledky diskuze s panem profesorem, kterou jsme s ním minulý týden na toto téma vedli.

žádný komentář Číst dál...
Prosincové zasedání: Za kamna nevlezem, do Velké Bystřice pojedem...

Poslední zasedání akademického senátu bylo výjimečné. A to hned z několika hledisek. Jednak se nekonalo v budově rektorátu v Olomouci, ale jako úplně první zasedání akademického senátu v historii bylo výjezdní – jednali jsme v hotelu Zámek ve Velké Bystřici. Další výjimečnost tohoto zasedání byla v tom, že se zde pouze nejednalo, ale byla zde i poměrně dlouhá část obsahující workshopy o tom, jak univerzita funguje, jak se financuje, jaké jsou její současné výzvy.

žádný komentář Číst dál...