BlogAk senát

univerzitní politika tag

Na závěr mého mandátu

Jak už mnozí z vás ví, v červnu jsem dokončil studium na Právnické fakultě UP. Tím mi zaniknul mandát akademického senátora fakultního senátu. Nicméně jsem si podal přihlášku k doktorskému studiu. Dlouhou dobu jsem se rozhodoval, jak to se studiem udělat. Nakonec jsem se rozhodl ke studiu nenastoupit. V souvislosti s tím se nebude aplikovat procedura z volebního a jednacího řádu – tedy že v případě zapsání do dalšího stupně studia mandát univerzitního akademického senátora nezaniká. K dnešnímu dni tak již nejsem senátorem ani jednoho z akademických senátů a v následujících dnech doručím svoje rezignace na všechny univerzitní posty – člena komise pro informační technologie UP, ekonomické komise UP a člena kolegia děkanky Právnické fakulty.

žádný komentář Číst dál...
The Brief History of Rise UP!

„Nikdy jsem neslyšel, že by pro nás něco udělali. Beztak zase další uskupení, které se chce jenom svézt na vlně. Posbírat si politické hlasy, vyhrát volby a pak o něm už zase neuslyšíme. Tohle všechno už znám.“ Anebo ne? Co je to skutečně Rise UP? Kde se tady toto uskupení vzalo? Jaký je jeho cíl? A proč jde sakra do voleb?

žádný komentář Číst dál...
Prosincové zasedání: Za kamna nevlezem, do Velké Bystřice pojedem...

Poslední zasedání akademického senátu bylo výjimečné. A to hned z několika hledisek. Jednak se nekonalo v budově rektorátu v Olomouci, ale jako úplně první zasedání akademického senátu v historii bylo výjezdní – jednali jsme v hotelu Zámek ve Velké Bystřici. Další výjimečnost tohoto zasedání byla v tom, že se zde pouze nejednalo, ale byla zde i poměrně dlouhá část obsahující workshopy o tom, jak univerzita funguje, jak se financuje, jaké jsou její současné výzvy.

žádný komentář Číst dál...
Listopadové zasedání: jaká je vlastně vize naší univerzity, naši zástupci v Radě vysokých škol, rozdělování peněz

Měsíc utekl velmi rychle a už tu máme další zasedání Akademického senátu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsme tam jen pro parádu (už podruhé jsme se museli před začátkem jednání fotit), bylo toho opět hodně k projednání. Přináším vám opět krátké shrnutí toho nejdůležitějšího.

žádný komentář Číst dál...
Co všechno se dá vyčíst ze STAGu?

Objektivita, srovnatelnost, férovost. Těchto slov bylo za poslední týdny až až. Chtěl jsem už nějak rozseknout status quo, a proto jsem si před pár týdny požádal o výpis všech dat z informačního systému o známkách udělených v akademickém roce 2013/2014 na Právnické fakultě Univerzity Palackého. A co mi z toho vyšlo?

žádný komentář Číst dál...
Říjnové zasedání: Wi-Fi na kolejích, nahrávky přednášek, ...

Včera proběhlo první zasedání Akademického senátu v tomto školním roce. Přináším z něj samé dobré zprávy. Vedení Univerzity i Senát samotný vyjadřuje postupně podporu mnoha bodům, které jsem si za své priority vytyčil já, stejně jako Studentská kurie jako celek. Rád bych využil čtenosti tohoto blogu, abych vám dal vědět, co všechno pěkného nás čeká.

žádný komentář Číst dál...
„Já bych práva nezvládl! Učit se zákony nazpaměť?!“

Tohle je úplný evergreen – tolikrát, co jsem tohle zaslechl z úst někoho do studia na právnické fakultě nezasvěceného! Marné pak vysvětlovat, že cílem není znát znění zákona nazpaměť. Alespoň by nemělo být. Že kde to jde, tam se snaží nás zkoušet prostřednictvím klauzur, u kterých máme právní předpisy k dispozici – a je to o porozumění a o jejich aplikaci. Na druhou stranu – je to tak ale všude?

žádný komentář Číst dál...